עיניים אדומות – מהו הפתרון ברפואה הסינית ?

תוכן עניינים

עיניים אדומות הן מסוג המטרדים, שיכולים להעיד על שני דברים שונים למדי. האחד – הפרעה זמנית וקלה לפעילות העיניים, למשל עקב עייפות רבה. השני – התפתחות מחלה של ממש. מה אומרת על כך הרפואה הסינית? ומה היא מציעה כפתרון? 

 

שילוב מזרח ומערב

ברמה הטכנית של הסימפטום עצמו, אודם בעיניים עשוי לנבוע מהתרחבות כלי דם בלחמית או משטף דם בעין. הדבר עשוי לנבוע גם מיובש בעיניים, מכה בעין ואפילו כתגובה לא רצויה לעדשות מגע או תרופות. ברמה עמוקה יותר של הבנת המצב, יש מגוון מחלות אשר עשויות להתבטא באודם בעין. זו יכולה להיות למשל אלרגיה וזו יכולה להיות דלקת, כפי שרואים במחלת העיניים אשר מכונה אובאיטיס. אם מתעמקים במידע על גלאוקומה מה זה, מה הם הסימפטומים האופייניים ומהן דרכי האבחון האפשריות, תגלו שגם גלאוקומה במצב חריף עשויה להתבטא באודם בעיניים. הרפואה המערבית טובה מאוד באבחון מחלות עיניים וגם בטיפול במקרי טראומה, דוגמת גוף זר בעין (סוג נוסף, של מקור אפשרי לאודם בעין). לכן אפשר ואף מומלץ, להתחיל טיפול בכך מפניה לרופא "רגיל", ברפואה מערבית. 

 

"טיפול שורש" ברפואה הסינית

מבחינת רפואה סינית עיניים אדומות הן אחד האינדיקאטורים החיצוניים, הגלויים, למצבו הבריאותי של הגוף ושל האדם בכלל (שכידוע איננו רק גוף). טיפול במצב של עיניים אדומות במסגרת הרפואה הסינית, יתחיל כתמיד במפגש לשם אבחון יסודי. מפגש כזה, שעשוי לקחת כשעה, יכלול תשאול וכן ביצוע שיטות אבחון שונות לפי הרפואה הסינית. יאובחנו גם המצב המיוחד (במקרה זה, אודם בעיניים) וגם המצב הכללי של האדם מבחינה בריאותית. 

בהמשך לכך, מומחה הרפואה הסינית, שבמקרה זה מוטב שיהיה בעל התמחות ספציפית בנושא העיניים, ינתח את הסיבות למצב ויחליט על גישת טיפול. זאת, במטרה לתת מענה גם למקור המחלה (כפי שמבינה זאת הרפואה הסינית) וגם לסימפטומים השונים. כך שהמטרה היא לבסוף, גם להקל על האודם בעיניים וגם למנוע הופעה חוזרת של תופעה זו. 

טיפול ברפואה סינית יכול להיות כמה סוגים:  

דיקור – דיקור בנקודות מפתח על ה"מרידיאנים", שהן נקודות ייעודיות לטיפול בעיניים, אשר מוכרות רק למומחי דיקור שמתמחים בעיניים. הדיקור מבצע מניפולציות שונות על אנרגיית ה"צ'י" אשר זורמת במסלולים אלה, באופן שמחזיר לגוף את האיזון שאבד. 

צמחי מרפא – שימוש בצמחי מרפא, אשר נבחרו, עובדו ושולבו באופנים שונים (שילוב שמכונה "פורמולות"), לפי השיטות של הרפואה הסינית. צמחי מרפא אלה, מחזקים את הגוף ומסייעים לאדם להתמודד עם המחלה "מבפנים". 

המלצות תזונה – למזון שהגוף מקבל יש השפעה גדולה על מצב הבריאות. הרפואה הסינית מתייחסת לכך בהרחבה, על פי ראיית הדברים המיוחדת שלה. הדבר מתבטא בהמלצות תזונה ואף בהמלצות על נטילת תוספי תזונה שונים. 

הרופא עשוי להשתמש גם בדיקור סיני "קלאסי", דיקור "חשמלי" (אלקטרו אקופונקטורה), דיקור אוזן (אוריקולותרפיה) ובמנורת חימום (מוקסה).

מדובר בסדרת טיפולים, אשר אופייה המדויק נקבע בהתאם לכל מטופל. בהמשך עשויות להתבצע בדיקות שונות, כולל אצל הרופא המטפל ה"מערבי" וכן מפגשי ביקורת.

 

טוב לדעת

לסיום, שלוש נקודות מפתח חשובות לגבי רפואה סינית:  

ללא תופעות לוואי – כעקרון, נדיר שיש לרפואה סינית תופעות לוואי כלשהן. זו היא אחת הסיבות לכך, שהיא משתלבת היטב עם שיטות טיפול אחרות. 

ללא כאב – טכניקת הדיקור אינה מכאיבה! 

תחום רפואי מתקדם – מדובר בתחום מקצועי מעמיק מאוד. הרפואה הסינית ובמיוחד התמחויות משנה שלה כמו עיניים, מחייבים לימוד ממושך וצבירת ניסיון בשטח. 

Picture of אורי אלטר

אורי אלטר

אורי אלטר - מטפל מוסמך ומנוסה בתחום הרפואה הסינית, את הסמכותיי רכשתי בסין. אצלי תיהנו מטיפול אינדיבידואלי, מבוסס אבחון מעמיק: בדיקה גופנית ותשאול של מה שבראש ובנפש.

WhatsApp
Facebook
Twitter
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ואצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר