אקופונקטורה – מדריך למתעניינים

תוכן עניינים

אקופונקטורה היא שיטת ריפוי סינית, הידועה בטכניקת הדיקור שבה היא משתמשת. האקופונקטורה (acupuncture) תופסת מקום מרכזי מאוד ברפואה הסינית (TCM – Traditional Chinese medicine). זאת, לצד הטווינה (טיפול במגע), הצ'יקונג (תרגולים מסוגים שונים, עם דגשים גופניים, אנרגטיים, נפשיים ועוד) וצמחי המרפא.

התיאוריה שמאחורי שיטת האקופונקטורה

כל השיטות בהן מטפלים ברפואה סינית נובעות מאותו בסיס תיאורטי. תיאוריה זו, מתחילה מ"קוסמולוגיה" – ראיית עולם מסוימת שהתפתחה בסין בעבר הרחוק. מבלי להיכנס לפרטים שחורגים מהנושא, ניתן להזכיר בהקשר זה כמה מושגים, המתבטאים בפועל באקופונקטורה וגם מוכרים למדי במערב כיום.
"יין ויאנג" הן שתי התכונות המשלימות הידועות, המתבטאות גם בגוף האדם ובנפשו, בדרכים רבות. אנרגיית הצ'י נובעת במקור מהיחס בין שני אלה והיא קיימת בשפע, בכל מקום בו קיימים חיים. היכן שהיא חלשה או שתנועתה "תקועה" – זהו מתכון לצרות וההיפך. האידיאל הוא למעשה איזון. איזון בין יין ליאנג, כפי שהמצב הבריא אמור להיות. חוסר איזון שכזה, בגוף, בנפש או ברגשות, יגרום למחלה. אנרגיית הצ'י מתרכזת בגוף במרכזים שונים ונעה ברחבי הגוף דרך מסלולים המכונים מרידיאנים. את הדיקור מבצעים ב"נקודות דיקור" מאוד ספציפיות, הממוקמות על פני המרידיאנים. רבים ראו את התמונות של מפות גוף האדם, עליהם מסומנים המרידיאנים, כולל נקודות הדיקור השונות. מבחינת המטפל אורי אלטר, נקודות אלה הן נקודות גישה למערכת הצ'י של המטופל. הרי לא ניתן לגשת ישירות אל האיברים הפנימיים בהם מטפלים. אולם מאחר ומרידיאנים שונים מחוברים אליהם, ניתן להשפיע עליהם לטובה "מרחוק", דרך נקודת הדיקור.

אקופונקטורה

תהליך הטיפול האופייני באקופונקטורה

באופן אידיאלי, טיפול בדיקור הוא טיפול אצל מומחה לרפואה סינית. חשוב להדגיש זאת, מאחר שעל פי הרפואה הסינית עצמה, חיוני לבחור היטב את סוג הטיפול המתאים. לרוב, יהיה זה שילוב סוגי טיפול שונים: תזונה, צמחי מרפא, צ'יקונג, טווינה וגם דיקור. כלומר, זה לא יהיה בהכרח דיקור או רק דיקור.

כך או כך, הכל מתחיל מתשאול ואבחון. שיטות האבחון נבחרות גם הן על פי גישת הרפואה הסינית, כולל שימוש רב באבחון על פי הדופק ומראה הלשון. המטפל יבחר את נקודות הטיפול המתאימות ביותר, בהתאם למחלה או המיחוש בהם מדובר, כמו גם לפי האדם הספציפי אשר הגיע אליו. כעת המטפל יחדיר את המחטים וישאיר את המטופל לשכב ללא תנועה למשך זמן מה (סדר גודל של 20-40 דקות). לרוב נדרש יותר מטיפול אחד ומספר הטיפולים תלוי במחלה ובאדם.

שילוב מזרח ומערב

את הדיקור הסיני ניתן בהחלט לשלב עם טיפולי רפואה מערבית מודרנית. למעשה, הוא יכול להשלים ולשפר אותם. כמובן שהדבר דורש התייעצות עם המומחה לדיקור. בכל מקרה, כאשר מגיעים לטיפולי דיקור, חיוני לפרט את הטיפולים ה"קונבנציונאליים" אותם מקבלים, מאחר ומידע זה יסייע להתאים תכנית טיפול בדיקור. לרוב, ההתקדמות במצב המטופל בדיקור מוערכת באמצעות בדיקות דופק ולשון ופידבק מהמטופל. גם בדיקות "מערביות" עשויות לסייע מבחינה זו.

מעניין לדעת

 • מה פירוש המילה אקופונקטורה? – זו לא מילה סינית, כמובן, אלא לטינית. פירושה "דיקור עם מחט".
 • באילו מחטים משתמשים? – המחטים בהן עושים שימוש באקופונקטורה הן מחטים דקות, סטריליות וחד פעמיות.
 • עד כמה זה כואב? – קרוב לאפס. דיקור לא אמור לכאוב.
 • האם זה מסוכן? – לטיפולי דיקור סיני, אשר מבוצעים בידי מומחה, אין תופעות לוואי.
 • למה זה מיועד? אקופונקטורה מהווה ברפואה הסינית חלק מהטיפול, כמעט בכל מחלה. היא עשויה לטפל ישירות במקור העניין, או לסייע בהקלה על סימפטומים, להקל על כאבים מסוגים שונים או לחזק כללית את הגוף. דיקור עשוי לסייע גם למצבים נפשיים לא תקינים.
 • האם אקופונקטורה מתאימה גם לילדים? – כן. בהחלט. למעשה, יש האומרים כי ילדים מגיבים לכך אפילו יותר טוב ממבוגרים.
 • האם ניתן לטפל בדיקור גם בנשים בהריון? – כן. יש אפילו שיטת דיקור עבור "היפוך עובר".
 • בחיות מחמד? – גם.
 • מה זו אקופרסורה? – אקופרסורה (Acupressure) היא שיטה בה משתמשים בלחץ אצבעות, במקום דיקור עם מחטים.
 • אז אקופרסורה זה שיאצו? – לא בדיוק. שיאצו הוא תחום רחב יותר מאקופרסורה. הוא משתמש לשם הלחיצה לא רק באצבעות, אלא גם באברי גוף נוספים (כף יד או מרפק למשל) ובטכניקות נוספות מלבד לחיצה, למשל מתיחה.
 • כמה שיותר מחטים, בטח יותר טוב! – להיפך. האתגר המקצועי בדיקור הוא להתמקד ולהשתמש בכמה שפחות מחטים בו זמנית.
Picture of אורי אלטר

אורי אלטר

אורי אלטר - מטפל מוסמך ומנוסה בתחום הרפואה הסינית, את הסמכותיי רכשתי בסין. אצלי תיהנו מטיפול אינדיבידואלי, מבוסס אבחון מעמיק: בדיקה גופנית ותשאול של מה שבראש ובנפש.

WhatsApp
Facebook
Twitter
אקופונקטורה
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ואצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר