דיקור סיני להרזיה – האם כדאי לנסות?

תוכן עניינים

אינספור שיטות פותחו ומפותחות לשם טיפול בעודף משקל. זה יכול להיות מצב של משקל עודף אשר מסוכן ממש מבחינה בריאותית, או מצב שרק נתפס על ידי האדם כעודף משקל. בשני המקרים, נראה שאנשים מחפשים לכך מאז ומתמיד פתרונות. מתוכם, דיקור סיני להרזיה הוא אחד המעניינים. מעניין, בין השאר מאחר שלא ברור מיידית הקשר, בין עודף המשקל לבין הכנסת מחטים ברחבי הגוף. האם זה באמת מסייע לירידה במשקל?

האם דיקור סיני אכן עובד להרזיה?

לפי אורי אלטר, בסופו של דבר, הצלחה או חוסר הצלחה בנושא הרזיה מתבטאת במדד מאוד קונקרטי וברור: מה מראה היום צג המשקל שברשותכם. בהנחה שהוא תקין ומכויל כראוי, אי אפשר "לעבוד עליו" עם שיטות הרזיה שלא מצליחות. בפועל, דיקור סיני חייב להיות משולב עם שיטות אחרות, בכדי להשיג ירידה משמעותית במשקל ולשמור על כך. מדובר במיוחד על תזונה טובה ופעילות גופנית. אלה השיטות העיקריות אשר יביאו להרזיה, כאשר הדיקור יתווסף לכך כאלמנט מסייע. כשפונים למטפל ברפואה סינית עבור הדיקור, השיטות הנוספות שיומלצו תהיינה באופן טבעי מעולם הרפואה הסינית, כמו תזונה בהתאם לרפואה הסינית או צמחי מרפא. בהקשר פעילות גופנית, עשויים להמליץ על תנועה נוסח צ'י קונג או טאי צ'י, כמו גם תנועה נמרצת יותר, שיכולה להתבטא גם בסוגי ספורט מערבי למיניהם. לצד הדיקור, ניתן להשתמש גם בשיטות מהרפואה המערבית המודרנית. אם מדובר בעודף משקל קיצוני, שיטות כאלה – ניתוח קיצור קיבה, למשל – עשויות לסייע מאוד.

קצת רקע

אקופונקטורה או דיקור סיני, היא בין הענפים הבולטים ביותר של הרפואה הסינית המסורתית (TCM – Traditional Chinese medicine). זאת, לצד שיטות אחרות כמו צמחי מרפא, עיסוי טיפולי ("טווינה") או תרגול גופני אנרגטי (צ'י קונג ודומיו או טאי צ'י). סוג רפואה זה מבוסס על התיאוריות לגבי אנרגיית הצ'י, הקיימת בכול גוף חי, זורמת במסלולים המכונים מרידיאנים ומתבטאת גם באזורים מיוחדים ובנקודות, אשר דיקור בהן מניב השפעות שונות. הרפואה הסינית, ולכן גם הדיקור, הם בעלי גישה מאוד "הוליסטית" ורחבה, דבר המתבטא גם בטיפול בדיקור למטרות הורדת משקל. בטיפול בדיקור סיני להרזיה, יתבצע תשאול יסודי וגישת הדיקור תותאם למטופל המסוים ולמצבו הספציפי. המטפל ישתמש גם בשיטות אבחון שונות מהרפואה הסינית. דוגמה בולטת לכך הוא אבחון באמצעות הדופק, אשר מהווה במזרח נושא מורכב בהרבה, ביחס למוכר לנו ברפואה המערבית.

דיקור סיני להרזיה

כיצד עובד דיקור סיני להרזיה?

מה עומד ספציפית, מאחורי השגת ירידה במשקל באמצעות דיקור? האם ישנה נקודה סודית, שאם דוקרים אותה מורידים במשקל? ובכן, אין נקודה כזו ככל הידוע לנו. מה שיש, אלה טיפולי דיקור אשר מעודדים משקל תקין, על ידי כמה גישות שונות. לדוגמה: חיזוק חילוף החומרים, חיזוק מערכת העיכול ואיזון תחושת הרעב. כמו כן, הדיקור מסייע לצמצום מתחים. בכך, הוא תורם לצמצום אכילה אשר נובעת ממתחים כאלה. אכילה מסוג זה מתמקדת פעמים רבות במאכלים משמינים, עתירי סוכר ופחמימות.
המטרה הכוללת היא שיפור בריאות כולל. אם תרצו, במונחים המקובלים יותר בתחום זה – שיפור האיזון בגוף ובנפש. בהתייחס לעולם המושגים של הצ'י והמרידיאנים, מדברים בהקשר זה על שחרור "חסימות" אנרגטיות, איזון היבטי יין ויאנג וכדומה.

מגוון טכניקות

בתחום הדיקור, יש מגוון טכניקות שונות בהן ניתן להשתמש. Auriculotherapy (אוריקולוטרפיה) למשל, היא שיטת דיקור בולטת בהקשר הרזיה, שבה דוקרים נקודות שונות על פני האוזן. בין השאר, עושים בשיטה זו שימוש במחטים קטנות במיוחד, אשר מוצמדות לנקודות אלה באוזן באמצעות מדבקה. כך ניתן להמשיך בחיי היום יום, כאשר המחטים ממשיכות לעשות את פעולתן. באופן מעניין, שיטה זו ידועה דווקא בזכות רופא צרפתי, אך יש לה מקורות גם ברפואה הסינית.
שיטה נוספת, הקרובה לשימוש במחטים, היא אקופרסורה (Acupressure) – הפעלת לחץ על נקודות אקופונקטורה ללא מחטים. זו היא שיטה שקל יותר לבצע לבד, בשונה משיטת המחטים. עם זאת, היא אינה מחליפה את ההסתייעות במומחה לדיקור סיני.

אורי אלטר עונה 

  • האם זה כואב? לא. דיקור לא ממש כואב.
  • האם זה מסוכן? לדיקור אין תופעות לוואי. המחטים עצמן דקות מאוד, סטריליות וחד פעמיות.
  • איך זה שהסינים רזים כל כך? בטח בזכות הדיקור, לא? לא. הם פשוט עם רזה יחסית. אגב, בעקבות החדירה של אלמנטים רבים מתרבות המערב לסין, כולל אוכל משמין יותר, הסינים כבר לא כל כך רזים.
אורי אלטר

אורי אלטר

אורי אלטר - מטפל מוסמך ומנוסה בתחום הרפואה הסינית, את הסמכותיי רכשתי בסין. אצלי תיהנו מטיפול אינדיבידואלי, מבוסס אבחון מעמיק: בדיקה גופנית ותשאול של מה שבראש ובנפש.

WhatsApp
Facebook
Twitter
דיקור סיני להרזיה
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ואצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר