ליחה בגרון – הפתרון של הרפואה הסינית

תוכן עניינים

ליחה בגרון היא תופעה נפוצה ומטרידה המוכרת לרבים מאיתנו. לעיתים היא מלווה בשיעול טורדני ותחושה כללית לא נעימה בגרון. בעוד הרפואה המערבית מתמקדת לרוב בהקלה תסמינית באמצעות תרופות, הרפואה הסינית העתיקה מציעה גישה שונה ומקיפה יותר להתמודדות עם הבעיה, הנובעת מתפיסת הגוף והבריאות הייחודית לה. בואו נצלול פנימה ונבין מהי אותה גישה וכיצד היא יכולה לסייע במקרה של ליחה עודפת.

רפואה סינית – יסודות

הרפואה הסינית מבוססת על מספר עקרונות יסוד השזורים בכל ענפיה. הראשון הוא קיומה של אנרגיית חיים המכונה "צ'י" הזורמת בגוף במסלולים מוגדרים (מרידיאנים). שיבושים בזרימת הצ'י, עקב חסימות או חוסרים, יובילו לחוסר איזון ומחלות. עיקרון נוסף הוא קיומם של שני כוחות מנוגדים ומשלימים – יין ויאנג, עליהם להיות מאוזנים. חוסר איזון ביניהם, כמו גם בין חמשת האלמנטים (אש, מים, עץ, מתכת, אדמה) שולט במערכות הגוף השונות, יוביל גם הוא לבעיות בריאותיות.

מתוך תפיסה זו צמחו מספר ענפי טיפול עיקריים:

 • דיקור – השמה של מחטים דקיקות בנקודות דיקור הממוקמות לאורך המרידיאנים במטרה לווסת את זרימת הצ'י.
 • צמחי מרפא – שימוש בתמציות מבוססות צמחים בעלי אפקטים שונים על הגוף והנפש.
 • טווינה – עיסוי רפואי המשלב לחיצות ומתיחות לאורך קווי האנרגיה בגוף.
 • תזונה – התאמה של המזון לפי עקרונות היסוד, האיברים הפנימיים והאנרגיות השונות.
 • תנועה – תרגול שיטות כמו צ'י קונג וטאי צ'י לחיזוק הגוף והנפש.

חשוב להדגיש שהגישה הסינית היא הוליסטית – היא רואה את האדם ככלול של גוף-נפש במארג היחסים שלו עם הטבע והסביבה. כל טיפול הוא אישי ומותאם למטופל הספציפי, מצבו הנוכחי והשינויים העונתיים. שילוב מושכל של מספר שיטות טיפול במקביל מאפשר איזון מיטבי.

ליחה בגרון

ליחה עודפת – הסבר לפי עקרונות סיניים

ברפואה הסינית ישנה הבחנה חשובה בין "ליחה" ל"לחות". שתיהן נחשבות לצורות של הפרעה לזרימת הנוזלים התקינה בגוף. הלחות נוצרת ראשונה, בשל בעיות בעיכול, בטחול או בכליות ונוטה להצטבר. היא מהווה קרקע להיווצרות ליחה סמיכה יותר שיכולה לחסום איברים שונים. הליחה מתאפיינת לפי איכויותיה – חמה או קרה, דביקה או נוזלית. לכל סוג יש ביטוי שונה בגוף – מליחה בגרון ונזלת ועד גושים וציסטות.

הגורמים להצטברות ליחה הם מגוונים: תזונה לא מתאימה (מזונות מייצרי ליחה), חולשה בטחול ובקיבה הפוגעת בעיכול, פגיעה בתפקוד הריאות להפצת הנוזלים, חסימה של הצ'י בכבד ועוד. כל אלו יובילו להיווצרות ליחה שתשפיע בהדרגה על מערכות שונות.

בהתייחס לליחה בגרון, זוהי בעיה הקשורה במיוחד לחוסר איזון באנרגיות הריאות והטחול. ליחה קרה מעידה יותר על חולשה וקור המקשים על פיזור הנוזלים מהריאות. לעומתה, ליחה חמה נוצרת כשחום-לחות תוקף את הריאות ישירות, למשל כתוצאה מפלישה של גורם חיצוני.

הליחה העודפת עלולה לגרום לשיעול, לתחושת מחנק ומלאות בחזה, לקשיי נשימה, לכאבי ראש, לעייפות ואף לערפול מנטלי. לעיתים היא מלווה גם בהפרשות מוגברות מהעיניים והאף. הצטברות כרונית של ליחה מאיימת לפגוע בזרימת הדם והצ'י, ליצור גושים פתולוגיים ולהשפיע על העור במראה נפוח ושמנוני.

ליחה בגרון – כלים טיפוליים

המפתח לריפוי הוא בהתייחסות הן לשורש הבעיה (הגורם לייצור עודף הליחה) והן לענף (פיזור הליחה שכבר קיימת). הרופא/ה הסיני/ת יבצעו אבחון מדויק הכולל את סוג הליחה, מיקומה, האיברים המושפעים וחוסרי האיזון האנרגטיים ויתאימו תוכנית מקיפה הכוללת:

 • תזונה מווסתת ליחה – המלצה על הימנעות ממזונות מעודדי ליחה כמו מוצרי חלב, שומנים, דברי מאפה ומתוקים. עידוד אכילת מזונות מייבשי ליחה כגון שום, בצל, ג'ינג'ר, קינמון, חזרת, צנון, שעועית אדומה ועוד. חימום וחיזוק במזונות כמו בשר כבש, דלעת, פירות הדר במקרה של ליחה קרה ולחות. שתיית חליטות צמחים כמו זרעי ארבעת הקרים (Sì Hán) או שורש ליקוריץ. ההנחיות יותאמו לפי הצורך האינדיבידואלי ויעודכנו תוך כדי ההתקדמות בטיפול.
 • דיקור – שימוש בנקודות דיקור ספציפיות לוויסות איברים וערוצים רלוונטיים. נקודות נפוצות הן LU-7 ו-LI-4 לפיזור ליחה מהריאות, ST-40 להורדת ליחה כללית, SP-9 לחיזוק הטחול. יעילות גם נקודות מקומיות יותר בצוואר ובגרון כמו CV-22 ו-EX-HN-14. הבחירה המדויקת תיעשה אישית לכל מטופל, ועשויה להשתנות לאורך הטיפול תוך מעקב אחר התגובה.
 • פורמולות צמחים סיניים – מתן פורמולות סינרגיסטיות (שילוב של מספר צמחים) לפי עקרונות ההרמוניזציה. למשל, Er Chen Tang לייבוש ליחה וחיזוק הטחול, Wen Dan Tang לפיזור ליחה חמה, Bei Mu Gua Lou San לריכוך והורדת ליחה קרה מהריאות. הפורמולות יותאמו לכל מקרה בנפרד ויכללו לרוב צמחים נוספים שיכוונו לאיברים הרלוונטיים והאנרגיות החסרות.

בנוסף, ישולבו במידת הצורך גם טיפולי טווינה ותנועה שיחזקו את הגוף ואת זרימת האנרגיה הכללית וישחררו חסימות העלולות לתרום להצטברות הליחה.

 

כלים טיפוליים נוספים

בנוסף לדיקור, לצמחי המרפא ולתזונה, הרפואה הסינית משלבת לעיתים קרובות גם טיפולי טווינה ותנועה במקרים של עודף ליחה. עיסוי טווינה עדין באזור הצוואר, הגרון והחזה יכול לסייע בשחרור שרירים תפוסים, בפתיחת ערוצי אנרגיה חסומים ובהזזת הליחה. תרגול שיטות תנועה כמו צ'י קונג או טאי צ'י מחזק את האנרגיה הכללית בגוף, מפעיל את מערכות הנשימה והחיכוך העדין ומסייע בפיזור הליחה. תרגילי נשימה ספציפיים המכוונים לריאות ידועים ביכולתם "לייבש" לחות עודפת בדרכי האוויר העליונות.

בזמן הדיקור, המטפל/ת יבחרו בקפידה בנקודות לאורך המרידיאנים הרלוונטיים להזזת הליחה. בהקשר של ליחה בגרון, שימוש נפוץ הוא בנקודות:

 • ST-40 (Fēng lóng) שנחשבת ל"נקודת האדמה" של הקיבה. דיקור בה מפחית לחות ומוריד ליחה במערכת העיכול כולה.
 • LU-7 (Liè quē) שממוקמת על מרידיאן הריאות ועוזרת לפזר ליחה מהחזה ולשפר את פעולת הנשימה.
 • SP-9 (Yīn língquán), "המעיין הפוגש את היין", משפרת את תפקוד הטחול ומסירה לחות. נקודות נוספות כמו CV-22 בשקע הגרון או EX-HN-14 בבסיס הגולגולת ידועות ביעילותן המקומית להפחתת נפיחות וליחה. חשוב לציין שהבחירה הסופית בנקודות תתבסס תמיד על האבחנה האישית של המטופל הספציפי, ועל האופן שבו משתנה מצבו במהלך סדרת הטיפולים.

סימפטומים נוספים

ליחה עודפת, בנוסף להשפעה על דרכי הנשימה, עלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים ברחבי הגוף. בין הסימפטומים השכיחים:

 • כאבי ראש ותחושת כובד, בעיקר באזור המצח והסינוסים
 • עייפות ועצלות הנובעות מחסימת זרימת הצ'י החופשית
 • "ערפל מנטלי", קשיי ריכוז וחשיבה לא צלולה כתוצאה מהשפעת הליחה על ה-"שן" (התודעה)
 • הפרשות מוגברות מהעיניים והאף, במיוחד מליחה סמיכה וצהבהבה
 • עור שמנוני ונפוח, עם נטייה לפצעונים ואקנה, בשל הרעלנים שמצטברים בליחה כאשר הליחה מצטברת זמן רב ללא טיפול, היא עלולה בסופו של דבר לגרום לגושים פתולוגיים, לציסטות ואף לגידולים שפירים. זיהוי מוקדם ואיזון הגוף הם המפתח למניעת הסלמה שכזו.

צמחי מרפא

מעבר לתזונה ודיקור, כאמצעים עיקריים שמסייעים לגבי ליחה בגרון, ניתן להשתמש לעתים גם בצמחי מרפא. ליתר דיוק, ברפואה הסינית מקובל יותר להשתמש בשילובי צמחים כאלה, אשר מכונים "פורמולות". דוגמה אשר עשויה להיות רלוונטית לליחה בגרון, היא הפורמולה הידועה בשם ZHI SOU SAN, אשר מורכבת משבעה צמחים שונים.

שילוב השיטות

גישת הרפואה הסינית היא מאוד אינטגרטיבית – כזו אשר משלבת עזרים שונים. אם תגיעו למטפל אשר מיומן רק בשיטה אחת – אולי מטפל חדש בתחום, ייתכן שהוא יתמקד בגישה בודדת, נאמר צמחי מרפא, בכדי להשיג הקלה מהירה. אבל אידיאלית, מומחה לרפואה סינית לוקח בחשבון מראש את כל השיטות ולרוב משלב אותן. זאת בדומה לשילוב הצמחים במסגרת "פורמולות", במקום הסתפקות בצמח אחד בכל פעם.

 

ליחה בגרון

מילות סיכום

הרפואה הסינית מאפשרת הסתכלות מעמיקה על הגורמים השונים לליחה עודפת ומציעה דרכים מגוונות להתמודד איתם באופן כוללני ואינדיבידואלי גם יחד. בעזרת שילוב נכון של שינוי תזונתי, דיקור וצמחי מרפא, ניתן לעזור לגוף לשחרר את הליחה הקיימת ולמזער את ההיווצרות שלה בעתיד.

מומלץ לפנות למטפל/ת מנוסים ברפואה סינית שישלבו מספר גישות טיפול, יערכו אבחון מדויק לאורך כל הדרך ויתאימו את ההתערבויות לכל שלב ולכל מטופל באופן ספציפי. במקרים של תסמינים חמורים או מתמשכים, מומלץ תמיד להתייעץ גם עם רופא קונבנציונלי לשלילת בעיות רפואיות אחרות ולקבלת אבחנה מבדלת.

הרפואה הסינית מזמינה אותנו להסתכל על בריאותנו בצורה מקיפה ועמוקה, מתוך הבנה שבגופנו פועלים כוחות דינאמיים רבים שיש לאזן ולהביא להרמוניה מחודשת. בגישתה, ליחה עודפת היא מעין אות אזהרה על צורך בתיקון רחב יותר שהטיפול בו צריך להיעשות בעדינות ובהתמדה. זהו שער להיכרות עם דרך מופלאה, בת אלפי שנים, להתבונן פנימה אל גופנו וליצור ריפוי אמיתי ויציב.

במקרים של תסמינים חמורים או מתמשכים, כמו שיעול טורדני לאורך שבועות, כאבים עזים או ליחה עם דם, מומלץ תמיד להתייעץ גם עם רופא קונבנציונלי. הדבר חשוב לצורך שלילת בעיות רפואיות חמורות יותר ולקבלת אבחנה מבדלת. לעיתים שילוב של רפואה מערבית וסינית יכול להוות את הפתרון האופטימלי.

 

לסיכום הנושא, הנה טבלה המרכזת את עיקרי הדברים לגבי הטיפול בליחת יתר על פי הרפואה הסינית:

תחום טיפולי עקרונות מנחים דוגמאות ליישום
תזונה הימנעות ממזונות מעודדי ליחה, הוספת מזונות מחזקים ומייבשים אכילת ג'ינג'ר, בצל, קינמון, צנון, שעועית אדומה. שתיית חליטות כמו Si Han.
צמחי מרפא מתן פורמולות המשלבות צמחים בעלי אפקט של ייבוש ליחה, חיזוק הטחול והורדת ליחה Er Chen Tang, Wen Dan Tang, Bei Mu Gua Lou San
דיקור שימוש בנקודות לאורך מרידיאני הקיבה, הטחול, הריאות לוויסות זרימת הנוזלים ST-40, LU-7, SP-9, CV-22, EX-HN-14
טווינה ותנועה עיסוי עדין לפיזור ליחה, צ'י קונג וטאי צ'י להנעת אנרגיה ונוזלים מתיחות ולחיצות באזור הצוואר והחזה, תרגילי נשימה

העקרונות המרכזיים בבניית תוכנית הטיפול:

 1. אבחנה מדויקת של סוג הליחה, מיקומה והגורמים לה
 2. התאמה אישית של הטיפול למצבו הספציפי של כל מטופל
 3. עדכון הטיפול באופן דינאמי על סמך השינויים שחלים במצב
 4. שילוב של מספר אסטרטגיות טיפוליות במקביל ליעילות מרבית
 5. התייחסות הן לסימפטומים (ענף) והן לגורם המערכתי (שורש)
 6. מעקב אחר השפעות הליחה על הגוף כולו מעבר לאזור הגרון

חשוב לזכור שבמצבים מורכבים או מתמשכים, מומלץ להיוועץ במומחה/ית לרפואה סינית לבניית תוכנית אישית, וכן ברופא קונבנציונלי לשלילת בעיות חמורות. הטיפול המיטבי משלב לרוב את שתי הגישות.

Picture of אורי אלטר

אורי אלטר

אורי אלטר - מטפל מוסמך ומנוסה בתחום הרפואה הסינית, את הסמכותיי רכשתי בסין. אצלי תיהנו מטיפול אינדיבידואלי, מבוסס אבחון מעמיק: בדיקה גופנית ותשאול של מה שבראש ובנפש.

WhatsApp
Facebook
Twitter
ליחה בגרון
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ואצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר