האם אפשר להתגבר על פוביה ממחטים או זריקות?

תוכן עניינים

אם אתם חוששים מאוד בלשון המעטה לעשות בדיקות דם או להתחסן, כדאי מאוד שתדעו שיתכן מאוד שאתם סובלים מטריפנופוביה. מדובר בעצם על פחד מוגזם וחסר פרופורציות לחלוטין מזריקות או בדיקות דם. אדם שסובל מתופעה של פוביה ממחטים, ימצא את עצמו נמצע בכל דרך אפשרית מלהתחסן או לבצע בדיקות דם, גם אם הוא נדרש מבחינה רפואית לעשות זאת. האדם יתמודד עם אימה, חרדה ולחץ בכל פעם שהוא יבין שעליו להיפגש עם מחט באופן כלשהו.

תסמינים של פוביה ממחטים

אורי אלטר כבר ראה כמעט הכול. לא מעט ילדים, בני נוער וגם מבוגרים סובלים מפוביה ממחטים, כלומר פחד ממחטים, מזריקות או מחיסונים. כל אדם שסובל מהפוביה המדוברת יסבול מתסמינים שונים כגון: חוויה של רמת חרדה משמעותית מאוד, עד כדי התקף פאניקה, הזעת יתר, עילפון, קוצר נשימה וחולשה כללית כאשר הוא מצוי בסביבה של מחטים או בסביבה של דברים שעלולים להזכיר אותם.

תחושה של ייאוש מהמצב ובשל כך גם לא פעם התנהגות אימפולסיבית ובלתי רצונית כאשר הם מסתכלים על מחטים

הימנעות גורפת מבדיקות דם, ביצוע חיסונים, קבלת עירויים או כל מצב אחר שדורש בין היתר מחט. ניתן לומר כי מדובר על פוביה שעלולה לפגוע ברווחה הגופנית והנפשית של האדם שכן, הוא לא יוכל לקבל הליכים חיוניים וחשובים לבריאותו.

לא פעם רמת החרדה של האדם תעלה במקרים שבהם הוא פוגש מחט עד כדי שהוא יחוש שהוא מצוי בסכנת חיים או לפחות במצב שמסוכן מאוד עבורו.

האם ניתן לטפל בפחד ממחטים?

כיום קיימות שיטת טיפול רגשי שונות שבהן ניתן לטפל בכל אדם שסובל בפוביה ממחטים לרבות בילדים. יחד עם זאת, חשוב מאוד לדעת שטיפול בחשיפה נחשב ליעיל מאוד עבור אנשים שסובלים מפוביה זאת. במהלך טיפול בחשיפה ממושכת המטופלים יחשפו אט אט לזריקות ובדיקות דם, תוך כדי שמלווים אותם מטפלים מוסמכים והם מצויים בסביבה שלא מאיימת עליהם. בהמשך, המטופלים יתאמנו על טכניקות התמודדות בריאות ויעילות ככל שהם יתקרבו למושא הפחד שלהם. מדובר על שיטת טיפול יעילה מאוד עבור מאובחנים עם הפרעות חרדה שונות לרבות חרדה ממחטים. בסיס השיטה אומר בעצם כי ככל שהמטופל ייחשף יותר לפחד שלו, כך הוא יושפע ממנו פחות במהלך הזמן, עד שהוא יגיע  לשלב שבו הוא איננו חווה לחץ או חרדה כאשר הוא מצוי ליד מושא הפוביה שלו.

מלבד טיפול בחשיפה שמהווה טיפול יעיל מאוד, ישנם אנשים שבוחרים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי על מנת להתמודד עם החרדה שלהם. בטיפול זה המטופלים לומדים לזהות ולהבין את דפוסי החשיבה וההתנהגות הבעייתיים שלהם שקשורים לפחד ממחטים וזריקות.

אם גם אתם סובלים מפוביה ממחטים, חשוב מאוד שתדעו שיש כיום טיפולים שיכולים לסייע לכם ועל כן, במקום לסבול, בחרו בטיפול המתאים לכם ותוכלו לחיות את החיים שלכם בצורה טובה ונעימה יותר.מעוניינים לשמוע עוד? צרו קשר עם אורי אלטר עוד היום.

Picture of אורי אלטר

אורי אלטר

אורי אלטר - מטפל מוסמך ומנוסה בתחום הרפואה הסינית, את הסמכותיי רכשתי בסין. אצלי תיהנו מטיפול אינדיבידואלי, מבוסס אבחון מעמיק: בדיקה גופנית ותשאול של מה שבראש ובנפש.

WhatsApp
Facebook
Twitter
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ואצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר